Jos olet kiinnostunut olympialaisten nyrkkeilymaailmasta, tutustu 40 vuoden Yhdysvaltain olympialaisten nyrkkeilyjoukkueen historiaan, joka on koottu yhdeksi luetteloksi, mukaan lukien paikat, joissa joukkue kilpaili.
1960 Yhdysvaltain nyrkkeilyjoukkue (Rooma, Italia)
112: Humberto Barrera, Robstown, Texas
119: Jerry Armstrong, Boise, Idaho / armeija
125: Nicholas Spanakos, New York, NY
132: Harry Campbell, armeija
139: Quincy Daniels, Seattle, pesu / ilmavoima (3.)
147: Arthur Baldwin, Muskegon, MiK / Ilmavoimat
156: Wilbert McClure, Chestnut Hill, Massachusetts (1.)
165: Eddie Crook, armeija (1.)
178: Cassius Clay, Louisville, Ky. (1.)
+178: Pearcy Price, Salem, NJ / Marines
1964 Yhdysvaltain nyrkkeilyn joukkue (Tokio, Japani)
112: Bob Carmody, armeija (3.)
119: Larry Johnson, ilmavoimat
125: Charles Brown, merijalkaväki (3.)
132: Ronald Harris, Detroit, Mich. (3.)
139: Charles Ellis, armeija
147: Maurice Trilot, merijalkaväki
156: Toby Gibson, Spokane, pese.
165: Jimmy Rosette, laivasto
178: Bob Christopherson, ilmavoimat
+178: Joe Frazier, Philadelphia, pa. (1.)
1968 Yhdysvaltain nyrkkeilyn joukkue (Meksiko, Meksiko)
112: Harlan Marbley, armeija (3.)
119: Sam Goss, Trenton, NJ
125: Al Robinson, laivasto (2.)
132: Ronnie Harris, kantoni, Ohio (1.)
139: J. Wallington, armeija / Ft. Bragg, NC (3.)
145: Armando Muniz, armeija
156: John Baldwin, Detroit, Mich / Ilmavoimat (3.)
165: Alfred Jones, Detroit, Mich. (3.)
178: Arthur Redden, Wilmington, Del./Marines
+178: George Foreman, Marshall, Texas (1.)
1972 Yhdysvaltain nyrkkeilyn olympiajoukkue (München, Saksa)
106: Davey Lee Armstrong, Puyallup, Wash
112: Tim Dement, Shreveport, La.
119: Ricardo Carreras, NY / Ilmavoimat (3.)
125: Louis Self, Toledo, Ohio
132: Louis Busceme, Beaumont, Texas
139: Ray Seales, Tacoma, pese. (1.)
147: Jesse Valdez, Houston, Texas / Ilmavoimat (3.)
156: Reginald Jones, Newark, NJ / Marines
165: Marvin Johnson, Indianapolis, Intia (3.)
178: Raymond Russell, Marines
+178: Duane Bobick, laivasto
1976 Yhdysvaltain olympialaisten nyrkkeilyjoukkue (Montreal, Kanada)
106: Louis Curtis, Washington, DC
112: Leo Randolph, Tacoma, pesu. (1.)
119: Charles Mooney, armeija (2.)
125: Davey Lee Armstrong, Puyallup, pese.
132: Howard Davis Jr., Glen Cove, NY (1.)
139: Ray Leonard, Palmer Park, MD (1.)
147: Clinton Jackson, Nashville, Tenn.
156: Charles Walker Jr., Mesa, Ariz.
165: Michael Spinks, St. Louis, Mo (1.)
178: Leon Spinks, St. Louis, mo (1.)
+178: Johnny Tate, Knoxville, Tenn. (3.)
1980 Yhdysvaltain nyrkkeilyjoukkue (Moskova, Neuvostoliitto)
Yhdysvallat ei osallistunut
106: Robert Shannon, Edmonds, Wash.
112: Richard Sandoval, Pomona, Kalifornia.
119: Jackie Beard, Jackson, Tenn.
125: Bernard Taylor, Charlotte, NC
132: Joe Manley, armeija
139: Johnny Bumphus, Nashville, Tenn.
147: Donald Curry, Fort Worth, Texas
156: James Shuler, Philadelphia, Pa.
165: Charles Carter, Yakima, Wash.
178: Leroy Murphy, Chicago, Ill.
+178: James Broad, armeija
1984 Yhdysvaltain olympialaisten nyrkkeilyjoukkue (Los Angeles, Kalifornia, Yhdysvallat)
106: Paul Gonzales, Los Angeles, Kalifornia (1.)
112: Steve McCrory, Detroit, Mich. (1.)
119: Robert Shannon, Edmonds, Wash.
125: Meldrick Taylor, Philadelphia, pa. (1.)
132: Pernell Whitaker, Norfolk, Va. (1.)
139: Jerry Page, Columbus, Ohio (1.)
147: Mark Breland, Brooklyn, NY (1.)
156: Frank Tate, Detroit, Mich. (1.)
165: Virgil Hill, Williston, ND (2.)
178: Evander Holyfield, Atlanta, Yhdysvallat (3.)
201: Henry Tillman, Los Angeles, Kalifornia. (1.)
+201: Tyrell Biggs, Philadelphia, pa. (1.)
1988 Yhdysvaltain nyrkkeilyn olympiajoukkue (Soul, Korea)
106: Michael Carbajal, Phoenix, Ariz. (2.)
112: Arthur Johnson, Minneapolis, Minn.
119: Kennedy McKinney, Killeen, Texas (1.)
125: Kelcie Banks, Chicago, Ill.
132: Romallis Ellis, Ellenwood, Ga (3.)
139: Todd Foster, Great Falls, Mt.
147: Kenneth Gould, Rockford, Ill. (3.)
156: Roy Jones, Pensacola, Fla (2.)
165: Anthony Hembrick, armeija / Ft. Bragg, NC
178: Andrew Maynard, armeija / Ft. Carson, Colo. (1.)
201: Ray Mercer, armeija (1.)
+201: Riddick Bowe, Brooklyn, NY (2.)
1992 Yhdysvaltain olympialaisten nyrkkeilyjoukkue (Barcelona, Espanja)
106: Eric Griffin, Broussard, La.
112: Timothy Austin, Cincinnati, Ohio (3.)
119: Sergio Reyes, Marines / Camp Lejeune, NC
125: Julian Wheeler, merivoimat / Virginia Beach
132: Oscar De La Hoya, Los Angeles, Kalifornia (1.)
139: Vernon Forrest, Augusta, Ga./NMU
147: Pepe Reilly, Glendale, Kalifornia.
156: Raul Marquez, Houston, Texas
165: Chris Byrd, Flint, Mich. (2.)
178: Montell Griffin, Chicago, Ill.
201: Danell Nicholson, Chicago, Ill.
+201: Larry Donald, Cincinnati, Ohio
1996 Yhdysvaltain nyrkkeilyn joukkue (Atlanta, Georgia, USA)
106: Albert Guardado, Topeka, kan.
112: Eric Morel, Madison, Wis.
119: Zahir Raheem, Philadelphia, Pa.
125: Floyd Mayweather, Grand Rapids, Mich.
132: Terrance Cauthen, Philadelphia, Pa.
139: David Diaz, Chicago, Ill.
147: Fernando Vargas, Oxnard, Kalifornia.
156: David Reid, Philadelphia, pa. (1.)
165: Rhoshii Wells, Riverdale, Ga.
178: Antonio Tarver, Orlando, Fla.
201: Nate Jones, Chicago, Ill.
+201: Lawrence Clay-Bey, Hartford, Conn
2000 Yhdysvaltain nyrkkeilyn joukkue (Sydney, Australia)
106: Brian Viloria, Waipahu, Havaiji
112: Jose Navarro, Los Angeles, Kalifornia.
119: Clarence Vinson, Washington, DC
125: Ricardo Juarez, Houston, Texas
132: David Jackson, Seattle, Wash.
139: Ricardo Williams, Jr., Cincinnati, Ohio
147: Dante Craig, Cincinnati, Ohio
156: Jermain Taylor, Little Rock, Ark.
165: Jeff Lacy, Pietari, Fla.
178: Olanda Anderson, Ft. Carson, Colo./Army
201: Michael Bennett, Chicago, Ill.
+201: Calvin Brock, Charlotte, NC
Päävalmentaja: Tom Mustin, Tacoma, Wash.
Asst. Valmentaja: Israel Acosta, Milwaukee, Wis.
Asst. Valmentaja: Candy Lopez, San Jose, Kalifornia.
Tekninen neuvonantaja: Basheer Abdullah
Joukkueenjohtaja: Gary Toney, Charleston, Yhdysvallat
Asst. Ryhmänjohtaja: Wendell Allen, Las Vegas, Nev.